Archív
Príspevky, ktoré sa našli
Spoločnosť-Sociálna rola
Náuka o spoločnosti
Spoločnosť - Sociálna rola
,, Spoločnosť je forma spolužitia, v ktorej sa zdá, že každý je pre všetkých, že každý si každého cení ako sebe rovného, v skutočnosti ale každý myslí sám na seba a snaží sa v protiklade ku všetkým ostatným presadiť svoj význam a svoje výhody.“
F. TÖNNIES
Ak sa pýtate, prečo sa ľudia združujú do skupín, kladiete tým vlastne základnú otázku týkajúcu sa spôsobu ľudskej existencie. Človek je tvor spoločenský, môže žiť iba v spoločnosti a v spolupráci s inými ľuďmi. Preto utvára rôzne druhy sociálnych skupín.
Sociálna skupina je určitý počet osôb spojených vzájomným pôsobením, ktoré sa uskutočňuje podľa istých vzorov a pravidiel, pričom tieto osoby pociťujú svoju prináležitosť ku skupine a aj ostatní ich pokladajú za jej členov. Sociálne skupiny tvoria najvýznamnejšie spojivo medzi jednotlivcom a spoločnosťou. To, aký človek je, rozhodujúcou mierou ovplyvňujú práve skupiny, v ktorých žije – vyrastá, študuje, pracuje, zabáva sa atď. Aj podoba spoločnosti v mnohom závisí od toho, aké skupiny ju tvoria. Kto je teda Naresh Chaubey a kam patrí?
Človek ho na prvýkrát odhadne ako malého zavalitého Inda, ktorý investoval svoj čas a peniaze do vybudovania indickej reštaurácie Bombay Palace (Scheveningen, Holandsko) ...
V každej kultúre existuje nejaký jazyk, náboženstvo, systém hodnôt, hudba, stravovacie návyky. Nezápadné kultúry s globalizáciou prenikajú na Západ z niekoľkých dôvodov: ich nositelia chcú zlepšiť svoje životné podmienky, začať nový život, a uvedomujúc si atraktivitu svojej kultúry, snažia sa z nej čerpať (zriaďovanie etnických reštaurácií, predajne s etnickým tovarom a pod.)
Naresh Chaubey zo Západnej Indie si túto skutočnosť pravdepodobne tiež uvedomil. Za účelom zarobiť peniaze a zlepšiť svoj život, opustil so svojou manželkou Indiu a odcestoval do krajiny známej svojou zhovievavosťou v otázkach viery, rasy a národnosti – Holandska. Po príchode do tejto časti Európy mal dve možnosti: buď pracovať načierno a stať sa spodinou spoločnosti, alebo využiť svoj pôvod a zarobiť na svojej kultúre. Naresh skúsil oboje. Pracoval v rýchločistiarni odevov, neskôr bol kuchárom v indickej reštaurácii. Keď táto skrachovala (?), odkúpil ju od majiteľa a s novým dizajnom a personálom začal podnikať. Vytvoril exotickú Bombay Palace.
Ľudia majú tendenciu poznávať, vysvetľovať a hodnotiť jednotlivé kultúry z hľadiska tej kultúry, ku ktorej patria, ktorej sú členmi a ktorej hodnoty, normy, vierovyznanie a ostatné prvky pokladajú za jedine správne, dobré, prípadne za najlepšie, najvyspelejšie. Ale i napriek tomuto faktu je v Bombay Palace neustále rušno. Holanďania a turisti z anglicky hovoriacich krajín tu obdivujú čaro Orientu, Indovia a hinduisti z ostatných kútov sveta si pochutnávajú na domácej pôde.
Sociológia vychádza z banálnej skúsenosti, ktorá hovorí, že väčšina ľudí robí to, čo sa od nich očakáva a na oplátku očakávajú, že ostatní sa k nim zachovajú rovnako. Človek je zvyčajne členom niekoľkých skupín zároveň a v každej musí dodržiavať určité normy správania. Takýto vzor správania určený spoločenskými alebo skupinovými očakávaniami sa nazýva sociálna rola. V spoločnosti i sociálnych skupinách sa ľudia stýkajú ako nositelia sociálnych pozícií, z ktorých pre nich vyplývajú rozličné práva a povinnosti, teda vzory a normy týkajúce sa ich správania. V spoločnosti i v sociálnych skupinách existujú všeobecné očakávania, že sa ľudia budú správať zaužívaným, štandartným spôsobom. Jednotlivci teda preberajú a osvojujú si sociálne roly, čím sa učia žiť v spoločnosti a začleňujú sa do nej. Tak spoznávajú spoločnosť, svoje miesto v nej a stávajú sa sociálnymi bytosťami. Pri tom si formujú vlastnú osobnosť, individualitu, často si svoje sociálne roly spoluvytvárajú, prispôsobujú, čiže podieľajú sa na tvorbe očakávaní spájaných so sociálnymi statusmi (sociálny status – sociálna pozícia v skupine, v spoločnosti).
Naresh do určitej miery nespĺňa očakávania okolia. Zo svojho statusu majiteľa prosperujúcej reštaurácie sa ani nezatvára do luxusnej kancelárie, ani nechodí na nákladné dovolenky do zahraničia. Má svoju vlastnú predstavu o povinnostiach majiteľa. Do Bombay Palace prichádza vždy ako prvý a osobne zamyká vchod po odchode posledných zákazníkov. Ak je treba, pomáha v kuchyni, obsluhuje hostí, má na starosti všetky výdaje a platby, zásobovanie, nákupy. Jeho jediní dvaja stáli zamestnanci sú kuchári Vipan z Indie a Suraz z Nepálu. Príležitostne mu vypomáha jeho manželka, alebo si najme servírku. Pracuje sedem dní v týždni a jedenkrát za rok odchádza na tri týždne navštíviť rodinu v Indii. I keď je to len z prospechárskych pohnútok, správa sa Naresh priateľsky ku všetkým svojim zákazníkom. Či už vstúpi jeho známy, alebo človek, ktorého nikdy predtým nevidel, vždy ho príde osobne privítať a usadiť. Získava si ich aj veľkorysým gestom aperitívu na účet podniku. Čo človeka iste prekvapí je fakt, že Naresh chodí od stola k stolu, prisunie si stoličku a zhovára sa s hosťami. Na posedenie porozpráva celý svoj životný príbeh. Ale ľudia ho za to nemôžu odcudzovať, pretože rokmi si už
Aké je to mať 8 a viac súrodencov?
Aké je to mať osem alebo deväť súrodencov? Traja mladí ľudia hovoria o živote vo veľkých rodinách.